Bratislava 14. apríla (TASR) – Za spáchanie priestupkov by sa mali zvýšiť pokuty, pretože sa dlhší čas nezvyšovali. Okrem toho sa má zaviesť aj nová sankcia menších obecných služieb. Vyplýva to z novely zákona o priestupkoch, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.
„Súčasná výška pokút nespĺňa výchovný, represívny a ani preventívny charakter sankcie,“ tvrdí Ministerstvo vnútra (MV) SR, ktoré návrh predložilo. Rezort chce zaviesť rozšírenie okruhu sankcií o novú sankciu menších obecných prác. Zaviesť sa má najmä pre prípady, pri ktorých nie je možné vymôcť pokutu. Stráca sa tak podľa neho účel samotného priestupkového konania. „Zároveň sa vyskytujú prípady, v ktorých nie je peňažná pokuta dostatočným odstrašujúcim prostriedkom, najmä ak páchateľ priestupku je finančne schopný pokutu uhradiť,“ doplnilo MV. Práca v prospech spoločnosti, v ktorej páchateľ priestupku žije, môže zároveň zvýšiť jeho sociálnu zodpovednosť.
Informáciu poskytol portál TERAZ.sk