Bratislava 18. júna (TASR) – Podpis memoranda o porozumení medzi Spojenými štátmi americkými a Iránskou islamskou republikou je významným krokom smerom k zníženiu napätia a stabilizácii situácie na Blízkom východe. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár. TASR o tom vo štvrtok informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.
„Vítam podpis dohody o prímerí, ktorou dochádza k zastaveniu vojenských aktivít na všetkých frontoch vrátane Libanonu a postupnému obnoveniu námornej plavby cez Hormuzský prieliv. Vyzývam na plné rešpektovanie prímeria signatármi, ako aj regionálnymi aktérmi, čo umožní v nasledujúcich dvoch mesiacoch zintenzívniť diplomatické úsilie smerom ku komplexnej mierovej dohode, o ktorej sa strany zaviazali rokovať,“ vyhlásil Blanár.
Informáciu poskytol portál TERAZ.sk