Bratislava 16. júna (TASR) – Minulý rok vycestovalo do zahraničia viac ako 1,2 milióna obyvateľov Slovenska, čo predstavuje druhý najvyšší počet za posledných 25 rokov. Polovica z nich pritom dovolenkovala bez cestovnej kancelárie. Podľa analytičky spoločnosti Simplea Tünde Ďuričekovej si pri individuálnej organizácii zájazdu treba dať pozor na geopolitické riziká, podvody s využitím umelej inteligencie (AI) pri rezerváciách ubytovania či transferov aj poistné výluky.
Každý piaty obyvateľ Slovenska dovolenkoval v minulom roku v Turecku, ktoré si už niekoľko rokov drží prvenstvo najobľúbenejšej destinácie. Práve pri cestách do tejto krajiny je komerčné cestovné poistenie nevyhnutnosťou, keďže európsky preukaz (EHIC) tu neplatí. Podľa Ďuričekovej je však pripoistenie dôležité aj v rámci Európy. „EHIC pokrýva len nevyhnutnú liečbu v štátnych zariadeniach a za rovnakých podmienok, aké majú miestni poistenci, čo však často znamená vysoké doplatky,“ skonštatovala.
Informáciu poskytol portál TERAZ.sk